1234 

Із запровадженням карантину значна частина життя людей перемістилась в он-лайн режим. В цей час важливо дбати не лише про свою безпеку від вірусу, але і від загроз, що чатують в Інтернеті. Сьогодні важко уявити своє життя без Інтернету: навчання, робота, спілкування, доброчинність, купівля, продаж товарів та послуг. Але і тут на нас чекає безліч небезпек. Що потрібно знати дорослим та дітям про безпечне поводження в мережі, щоб не стати жертвою злочинних схем та інших протиправних дій?

Дорослим варто звернути увагу, що перебування дитини в Інтернет-мережі має бути контрольованим, інформація має відповідати віку дитини та її потребам. Неповнолітні необдумано розміщують в мережі інформацію про себе, місце проживання, номер телефону, фото, інформацію про перебування у відпустці, які можуть бути використані злочинцями у своїх цілях.

Які ж негативні явища можуть зустріти як дитину, так і дорослого у мережі Інтернет?

  • Кібербулінг — залякування, переслідування, знущання, глузування й інші дії у соціальних мережах, які здатні налякати, принизити й іншим чином негативно вплинути на людину.
  • Грумінг — входження в довіру до дитини з метою маніпуляції та сексуального насильства. Переважно це трапляється під час інтернет-знайомств та спілкування в онлайн чатах.
  • Фíшинг – вид шахрайства, метою якого є отримання доступу до конфіденційних даних користувачів (логінів і паролів). Як правило, цей вид шахрайства здійснюється через електронні листи або сайти, які ви найчастіше відвідуєте.
  • Кардинг — вид шахрайства, при якому проводять операцію з використаннямбанківської картки або її реквізитів без згоди власника.

Декілька порад для користувачів Інтернету:

  • У випадку кібербулінгу або грумінгу, потрібно не панікувати, а розповісти про ситуацію батькам або іншим близьким людям, яким довіряєш. Варто зробити скріншоти переписування, погрозливих повідомлень, вимагання та звернутися із заявою в поліцію.
  • Уникайте розміщення конфіденційних даних в соціальних мережах: домашня адреса, номер телефону та інші особисті дані, якими може скористатися злочинець. Пам’ятайте, будь яка інформація, в тому числі і особисті фото зловмисники можуть використати проти вас.
  • Не розголошуйте банківські реквізити вашої карти: СW код, термін дії карти та ін.
  • Купуйте товари та послуги лише на захищених інтернет-сайтах, перевіряйте на правдивість інформацію щодо продавця та його товару. Здійснюйте оплату після отримання товару та його перевірки на відповідність.

Згідно ст.190 Кримінального кодексу України передбачено покарання за вчинене шахрайство у великих розмірах або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, у виді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років.

Пам’ятайте, ніхто не має права посягати на вашу безпеку, конфіденційність, втручатися в особисте і сімейне життя, зберігати, використовувати та поширювати конфіденційну інформацію про особу без її згоди.